Asset Aclesia Janiyca + Azera Fortis Animo

Porovnání:)

Porovnání Československého a Saarloosova vlčáka

Množí se dotazy Jaký je vlastně rozdíl mezi Československým vlčákem a Saarloosovým vlčákem?

Na tuto otázku se pokusila stručně odpovědět Jana Nováková majitelka CHS Miraja:

 

Československý vlčák vznikl křížením Německého ovčáka a Karpatského vlka. Cílem bylo vyšlechtit služebního psa, který by byl vhodný pro armádu ke střežení hranic bývalého Československa. Účelem bylo vyšlechtit chytrého, zdravého,samostatného služebního psa se vzezřením vlka.

Pan Leendert Saarloos také křížil Německého ovčáka s vlkem, ale s vlkem evropským. Hodně použitých vlků ke křížení pocházelo ze Sibiře. Účel křížení vlka a psa byl vyšlechtit také služebního a zdravého psa. Dále se šlechtění obou plemen liší. Pan L. Saarloos kladl důraz na zdraví zvířat, nenechal své svěřence úmyslně očkovat proti virózním onemocněním psů. Kladl důraz na přírodního a zdravého psa, své svěřence se snažil uplatnit jako záchranářské a slepecké psy.

Po smrti zakladatele se ocitlo plemeno v úzké uličce, chov neměl pevné vedení. Spekuluje se o křížení dalšími plemeny Sibiřský hasky ale především Aljašský malamut.

A když to shrnu? Saarloos není všeobecně vhodný pes pro výcvik, Československý vlčák ano. Saarloos je mírnější a klidnější ale na druhou stranu ostražitější, plašší a opatrnější. Československý vlčák je přísnější k ostatním psům, Saarloos je velmi smečkový. Obě plemena lpí na svém majiteli a proto nebyli vhodní pro ozbrojené a policejní složky, kde se páníčkové střídají. Špatnou výchovou můžete z Československého vlčáka vychovat velmi ostrého psa, ze Saarloose ustrašené divoké zvíře.

Obě plemena jsou si na první pohled velmi podobná. Vždyť mají také společné předky Vlka a Německého ovčáka. Rozdíl může být v barvě. Saarloos hnědé barvy a hnědým čumákem a jantarovýma očima, takového Československého nepotkáte. Dalším zbarvením netypickým je barva bílá. Je jich velmi málo u nás bílého Saarloose nenajdete. Ale o nic nepříjdete , Švýcarský bílý ovčák je oproti bílému Saarloosu krasavec. Ostatní vlkošedé barvy jsou velmi podobné s barvami Československého vlčáka.

Výraz Československého vlčáka a Saarloose je rozdílný a každé plemeno nezapře svého předka vlka. Vlka Karpatského a Evropského. Posuďte sami viz. foto.

 

 Československý vlčák

 

 Vlk karpatský

 

 Saarloosův vlčák

 

 

 Vlk evropský

 

Více na stránkách CHS MIRAJA

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode